top of page

Genel Anestezi

Bir çok kimse gerek kendisine gerek çocuğuna bir ameliyat gerektiğinde genel anesteziden, eski adıyla narkozdan korkar. Bilimsel veriler her şeyde olduğu gibi genel anestezide de küçük bir riskten söz eder. Ancak bu risk günlük yaşamda sürekli aldığımız risklerin yanında çok düşük kalmaktadır. İşte size bazı veriler:

  • Bir insanın yaşamı boyunca araç içinde yaşayabileceği bir trafik kazasında yaşamını yitirme riski 1 / 112

  • Yaya olarak bir trafik kazasında ölme riski 1 / 700

  • Motorsiklet üzerinde geçireceği bir kazada ölme riski 1 / 900

  • Uçak kazasında ölme riski çok daha düşük, 1 / 8.000 (istatistiki veriler Time Dergisi'nden alınmıştır)

  • Genel anestezi alan birinin bu nedenle yaşamını kaybetme riski ise 1 / 6.795 ile 1 / 200.000 arasında bildirilmiştir (1). Bir çok güncel kaynak bunu 1 / 100.000 civarında vermektedir. Doğal olarak hastanın ameliyata girerken mevcut olan durumu, hastalıkları bunu etkiler.

Yani sünnet veya diğer basit ameliyatlarda genel anesteziden korkarak yaptırmayan veya daha riskli lokal anestezi yöntemlerini tercih edenlerin değil arabaya veya motorsiklete binmek, yaya olarak sokağa bile çıkmaması gerek.

Bu korku yılda bir iki kez kötü koşullarda, deneyimsiz kişilerce yapılan genel anestezi uygulamaları sonrasında yaşanan kötü olayların ana haberlerde verilmesiyle halkımızın belleğine yerleşmiştir. Kimse Türkiye'de yılda kaç yüz bin ameliyat yapıldığını bilmez. Oysa trafik kazalarında ölen yüzlerce insan artık sıradan olduğu için haber değeri bile taşımıyor.

Sonuç olarak, genel anestezi günümüzde korkulacak bir girişim olmaktan çıkmıştır. İyi bir hastanede deneyimli uzmanlarca verilen genel anestezi ile her yaşta, her kiloda bebeğe, saatler süren ameliyatlar güvenli bir şekilde yapılabilmektedir. Sünnetlerin de sağlıklı, komplikasyonsuz ve cerrahi kurallara uygun yapılabilmesi için genel anestezi en önemli koşullardan birisidir. Cerrahınıza anestezi ekibini de sormayı unutmayın...

(1) Lagasse RS (2002). "Anesthesia safety: model or myth? A review of the published literature and analysis of current original data". Anesthesiology 97 (6): 1609–1617.

bottom of page